Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- V-groove cut into nickel centre electrode for improved ignitability
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - ZFR5F
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 19mm |
| Hex Size: | 16mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Resistor: | Resistor |
| Gap: | 0.8mm |
| Heat Range Chart Row: | 5 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Solid Post |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| Accel: | 736 |
|---|---|
| Beck Arnley: | 1765246 |
| Bosch: | F8LCR / F8LCR2 / FQR8LE2 / FQR8LEU2 |
| Champion: | C9MCC / RC9MCC |
| Denso: | KJ16CR / QJ16AR-U |
| Eyquem: | RFC52LZE |
| Mercury/Mercruiser: | 33-8M0057936 |
| Torch: | K4RTC3 |