New
Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- V-groove cut into nickel centre electrode for improved ignitability
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - ZFR5F-11
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 19mm |
| Hex Size: | 16mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Resistor: | Resistor |
| Gap: | 1.1mm |
| Heat Range Chart Row: | 5 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Solid Post |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| Beck Arnley: | 1765224 |
|---|---|
| Bosch: | FR8LCX |
| Champion: | 318C2 / 318S / 434 / 435 / 436S / 439 / RC12LC4 / RC12LYC5 / RC12MC4 / RC12MC5 / RC12YV5 / RC600MC / RC9MC4 / RFN14LY |
| Denso: | KJ16CR-11 / KJ16CR-L11 / KJ16CR-U11 |
| Motorcraft: | 1Y0G |