Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- Flat/square cut nickel centre electrode
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - CR8E
| Thread Size: | 10mm |
|---|---|
| Reach: | 19mm |
| Hex Size: | 16mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Resistor: | Resistor |
| Gap: | 0.8mm |
| Heat Range Chart Row: | 8 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Thread Terminal |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| Autolite: | 4302 |
|---|---|
| Bosch: | UR2CC |
| Champion: | 8654 / 8654-2 / RG94C |
| Denso: | U24ESR-N |
| NHSP-LD: | B8RC |
| Torch: | CR8E |