New
Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- Flat/square cut nickel centre electrode
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - BPR4FS
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 11.2mm |
| Hex Size: | 16mm |
| Seat Type: | Taper-Sheet |
| Resistor: | Resistor |
| Gap: | 0.9mm |
| Heat Range Chart Row: | 4 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Solid Post |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| Accel: | 577 |
|---|---|
| ACDelco: | CF44TS / CR45TS / R45TS / R46TS |
| Autolite: | 726 |
| Beck Arnley: | 1765179 |
| Bosch: | HR10B / HR10BC / HR9B / HR9BC / HR9BC+ / HR9BP / WA125TR40 / WA95TR40 |
| Champion: | 18 / 18C2 / 18S / 19 / 25C2 / 25S / 525 / 5942 / RBL15Y / RBL16Y / RBL17Y / RV15YC / RV17YC / RV19YC |
| Denso: | T14PR-U |
| E3: | E3.42 |
| Eyquem: | 500JS |
| Motorcraft: | AF42C / AF52C / ARF42C / ARF52 / ARF62 / ASF4C / ASF52 / ASF52C |
| Prestolite: | 14F52 / 14RF52 / 14RF62 |
| Volvo Penta: | 3851859 / 3851861 |