New
Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- Flat/square cut nickel centre electrode
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - BP7ES
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 19mm |
| Hex Size: | 20.8mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Resistor: | Non-Resistor |
| Gap: | 0.9mm |
| Heat Range Chart Row: | 7 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Thread Terminal |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| Accel: | 113 |
|---|---|
| ACDelco: | 41-2XLS / 41XLS |
| Autolite: | 4252 |
| Beck Arnley: | 1765075 |
| Beru: | 14-5D / 14-5D1 / 14-5DP1 / 14-5DU / 225/14/3A / 230/14/3A / 235/14/3P / D230/14/3A |
| Bosch: | W225T30 / W230T30 / W235P21 / W250P21 / W255T30 / W4DP / W5D / W5D1 / W5DC / W5DC0 / W5DP |
| Champion: | 813 / 813C / N279YC / N65Y / N6Y / N6YC / N6YCC |
| Denso: | W22EP / W22EP-U |
| Eyquem: | 850LS / C82LS |
| Harley Davidson: | HD6RL |
| Hitachi: | L44-PW |
| KLG: | FE135P / FE95P / GT7L |
| Lodge: | 2HLNY / 3HLNY / 25HLNY |
| Marchal/Valeo: | 64H / 6H / GT34H |
| Marelli: | CW89LP / CW8LP / CW8LPS / F8LC |
| Motorcraft: | AG12 / AG12C / AG12CU |
| NHSP-LD: | F8TC |
| PAL: | 14L-9Y / L9Y |
| Torch: | F7TC |
| Unipart/Surefire: | GSP181 |