New
Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- Flat/square cut nickel centre electrode
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - BP6HS
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 12.7mm |
| Hex Size: | 20.8mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Resistor: | Non-Resistor |
| Gap: | 0.7mm |
| Heat Range Chart Row: | 6 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Thread Terminal with Nut |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| ACDelco: | 42-6FS / 42FS / 43FFS / 43FS / 426FS / C42CFS |
|---|---|
| Autolite: | 273 / 274 / 4113 / 4114 |
| Beck Arnley: | 1765073 |
| Beru: | 14-6B / 14-7B / 14-7BU / 175/14A / 200/14A |
| Bosch: | W175T35 / W200T35 / W6B / W6BC / W6BP / W7B / W7BC / W7BP |
| Champion: | 312 / L66Y / L82Y / L82YC / L82YCC / L87Y / L87YC / L87YCC / P-L9YC |
| Denso: | W17FP / W20FP / W20FP-U |
| Eyquem: | 750 / 705S / 755S / 775SX / C42S |
| Hitachi: | M45-PW / M45-PX |
| KLG: | F65P / F85P / GT6 |
| Lodge: | HNY |
| Marchal/Valeo: | 35/1 / 35/1B / 35/1D / 5N / 5N CYCLO / GT34/5 / GT34/5D |
| Marelli: | CW67N / CW6NP / CW7NP / F7NC |
| Motorcraft: | AE22 / AE22C / AE32 / AE32C / AV22C / AV22CU |
| NHSP-LD: | E7TC |
| PAL: | 14-8Y / N7Y |
| Prestolite: | 14E32 / 14E42 |
| Torch: | E6TC |
| Unipart/Surefire: | GSP4356 / GSP4366 / GSP541 / GSP6356 |