New
Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- Flat/square cut nickel centre electrode
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - BP5ES
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 19mm |
| Hex Size: | 20.8mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Resistor: | Non-Resistor |
| Gap: | 0.8mm |
| Heat Range Chart Row: | 5 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Thread Terminal |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| Accel: | 116 |
|---|---|
| ACDelco: | 44NS / 44XLO / 44XLS / 45NS / 45XLS / C42XLS / C44NS |
| Autolite: | 55 / 56 |
| Beck Arnley: | 1765067 |
| Beru: | 125/14/3A / 145/14/3A / 14-8D / 14-9D |
| Bosch: | W125T30 / W145T30 / W160T30 / W8D / W8DC / W8DC0 / W8DP / W9D / W9DC / W9DC0 / W9DP / WR8DC+ |
| CGI: | F6TC |
| Champion: | 38 / 302 / 302S / 917C / N10YC / N13Y / N89Y / N9Y / N9YCE |
| Denso: | W16EP |
| Eyquem: | 550LS / 580LS / C52LS |
| Hitachi: | L46PW / L46-PW / L46-PX |
| KLG: | FE45P / FE55P / GT5L |
| Lodge: | BLNY / CLNY |
| Marchal/Valeo: | 76H / 84H / 9H / GT35H / GT35HD |
| Marelli: | CW5LP / CW67P / CW6LP |
| Motorcraft: | AG42 / AG42C / AG42CU / AG52 / AGN42 |
| NHSP-LD: | F6TC |
| PAL: | 14L-5Y / L5Y |
| Prestolite: | 14G32 / 14G42 / 14G52 |
| Torch: | F5TC |
| Unipart/Surefire: | GSP131 / GSP141 / GSP4372 / GSP4382 / GSP6382 |