New
Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- V-groove cut into nickel centre electrode for improved ignitability
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - BKR6E
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 19mm |
| Hex Size: | 16mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Resistor: | Resistor |
| Gap: | 0.8mm |
| Heat Range Chart Row: | 6 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Thread Terminal with Nut |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| ACDelco: | CFR2CLS / FR1LS / FR2LS / FR2LSK |
|---|---|
| Autolite: | 3924 |
| Beck Arnley: | 1765226 |
| Bosch: | F6DC0R / F6DCOR / F7DC0R / F7DCOR / FR6D+ / FR6DC / FR6DC+ / FR6DC2 / FR6DP / FR7D+ / FR7DC / FR7DC+ / FR7DC0 / FR7DC2 / FR7DC4 / FR7DC9 / FR7DE / FR7DP / FR7LC2 |
| Champion: | 344 / 344S / 946 / 2338 / C10YCC / C281YC / C9Y / C9YC / C9YCC / EON 1 / QC12YC / RC87LYC / RC87YC / RC87YCL / RC8YCC / RC9Y / RC9YC / RC9YCC |
| Denso: | K20PR-U / K20P-U |
| E3: | E3.48 |
| Eyquem: | FC58LS / FC62LS / FC62LS2 |
| Iskra: | SFE65PRS |
| Lodge: | 2HLD |
| Marchal/Valeo: | F74H |
| Marelli: | 7LCR / 7LPR / CW7LCR |
| Motorcraft: | 1Y07 / AGPR22C / AGPR32C |
| Torch: | K6RF |
| Unipart/Surefire: | GSP2007 / GSP4562 / GSP4662 / GSP664 / GSP665 |