Images
Details
https://www.supercheapauto.co.nz/p/xtm-4x4-accessories-xtm-12v-2000w-pure-sine-wave-inverter/722829.htmlPromotions
Additional Information
Product Info
Product Info
Designed for powering larger appliances and tools, the XTM 2000W Pure Sine Wave Inverter provides 2000W continuous power with a 4000W peak capacity. Its pure sine wave output ensures compatibility with sensitive devices such as laptops, fridges, and audio equipment, while maintaining maximum efficiency of 90%.
Safety is built in with full protection against overload, short circuits, and temperature spikes. Rugged and dependable, this inverter is ideal for extended off-grid trips or when extra power is needed on demand.
FAQs
Will this head unit fit my vehicle?
Head units are largely universal, and can be adapted to suit almost any vehicle. Almost any installation will require a vehicle specific facia kit to suit your car, and fill any gaps left behind by the old unit. You can use our MyGarage functionality to make sure you find the right kit for your vehicle.
Do I need anything else?
For a super easy plug and play head unit installation you will need a few things:
- A new head unit (obviously)
- A headunit specific wiring harness - not sure which one you need? Check the page for your new head unit and you will see it listed there.
- A vehicle specific wiring harness - You can use our MyGarage functionality to make sure you find the right harness for your vehicle.
- A vehicle specific facia kit - You can use our MyGarage functionality to make sure you find the right kit for your vehicle.
Features
- Rated Output Power: 2000W
- Surge Power(Peak Power): 4000W
- Output Wave Form: Pure Sine Wave
- Input Voltage Range: 10.5-15.5V DC
- Output Voltage & Current: 240V AC, 50Hz, 8.3A
- USB Output: Type-A 5V DC 2A
- Maximum Efficiency: 90%
- Safety features include: over-voltage, under-voltage, short circuit & over-temperature
- Dimensions: 399x263x95mm
- Weight: 4.18kg
Tech Spec
| Battery Capacity | 200Ah or above |
|---|---|
| Minimum DC Battery Cable Size | 1m 35mm² |
| Fuse Size | 250A |
| Input Voltage | 12V DC Battery (10.5V to 15.5V) |
|---|---|
| Output | Dual Outlet 220–240V AC 50Hz |
| Continuous Power | 2000W |
| Peak (Surge) Power | 4000W |
| Inverter Classification | Equipotentially Bonded Inverter |
| Output Waveform | Pure Sine Wave |
| No Load Current Draw | 1.8A |
| Efficiency | >88% Full Load / >90% Half Load |
| Low Battery Alarm / Shutdown | Alarm at 11V, Shutdown at 10.5V |
| Additional Features | USB-A Output 5V 2A; Inverter On/Off Switch; Integrated Mounting Points; Remote Switch Port |
| Cooling Fan | Automatic Temperature and Power Control Fan |
| Operating Temperature | -20°C to 50°C |
| Safety Features | Under-voltage / Over-voltage Protection; Output Overload / Short Circuit Protection; Over Temperature Protection |
| Dimensions | 400(L) x 263(W) x 95(H) mm |
| Weight | 4.18 kg |
| Warranty | 12 Month Warranty |