Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- V-groove cut into nickel centre electrode for improved ignitability
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - BP8H-N-10
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 12.7mm |
| Hex Size: | 20.8mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Resistor: | Non-Resistor |
| Gap: | 1mm |
| Heat Range Chart Row: | 8 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Solid Post |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| Mercury/Mercruiser: | 33-816737Q |
|---|