Images
Details
https://www.supercheapauto.co.nz/p/toolpro-toolpro-18v-brushless-hammer-drill-kit-2.0ah/682088.htmlPromotions
Additional Information
Product Info
Product Info
The ToolPRO 18V Brushless Hammer Drill Kit is a powerhouse for versatile drilling tasks. With a 2-speed gearbox featuring a potent hammer function and 25 torque adjustments, it conquers various materials effortlessly. Tackle Wood up to 40mm, Steel up to 13mm, and Concrete up to 16mm with precision. Illuminate your workspace with the built-in light for enhanced visibility.
This Hammer Drill is powered by a brushless motor to ensure longer runtime per charge, amplifying efficiency. The kit includes a 50mm Double End Bit, Belt Clip, a 2Ah battery pack, and a rapid 2A charger, making it an all-encompassing solution for your drilling needs. Achieve a maximum torque of 60Nm effortlessly.
Features
- Brushless motor ensure a more efficient, effective and durable power tool
- 2 speed gear box with hammer function and 25 different torque adjustments
- Maximum drilling capacity Wood - 40mm, Steel - 13mm, Concrete - 16mm
- Built in light for improved workspace visability
- Includes: ToolPRO 18V Hammer Drill Skin, 2.0Ah Battery pack, 2A Battery Charger, Belt clip, & Instuction Manual
Tech Spec
What size batteries can this charger handle?
Is this charger safe to leave connected?
Is the charger weatherproof?
What warranty is included?
Tech Specs
| Charging category | AC charging |
|---|---|
| Input | 220–240 VAC, 50–60 Hz, 0.6 A |
| Output | 14.4/14.7/15.8 V, 5.0 A |
| Battery chemistry | Lead acid |
| Battery types | 12 V:; WET; MF; Ca/Ca; AGM; EFB; GEL |
| Battery capacity | 1.2–160 Ah |
| Back current drain* | Corresponding to less than 1 Ah/month |
| Battery voltage | 12 V |
| Ambient operating temperature | -20 ˚C to +50 ˚C |
| Start voltage | 2.0 V |
| Ripple** | Less than 4 % |
| Temperature compensation | Built-in compensation of charging voltage based on ambient temperature. |
| Degree of protection | IP65 |
| Warranty | 5 years |