New
Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- Flat/square cut nickel centre electrode
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - BPR6EFS
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 17.5mm |
| Hex Size: | 16mm |
| Seat Type: | Taper-Sheet |
| Resistor: | Resistor |
| Gap: | 0.8mm |
| Heat Range Chart Row: | 6 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Thread Terminal with Nut |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| ACDelco: | 42LTS / MR42LTS / R42-5LTS / R42CLTS / R42LTS / R43LTS |
|---|---|
| Autolite: | 103 / 104 / 764 / 3243 / 3244 |
| Bosch: | HR6D / HR6D+ / HR6DC / HR6DC+ / HR6DP / HR6DS / HR7D+ / HR7DC / HR7DC+ / HR7DCX / WA200TR30 |
| Champion: | 304 / 4401 / RBN9Y / RS9YC / RS9YCC |
| Denso: | T20EPR-U |
| Marelli: | T7LCR / TW78LPR / TW7LPR |
| Mercury/Mercruiser: | 33-816336Q |
| Motorcraft: | AGRF22 / AGRF22C / AGRF32 / AGSF12C / AGSF2 / AWRF32 / AWSF22C / AWSF32 / AWSF32C |
| Prestolite: | 14GRF22 |
| Torch: | Q6RTC |
| Unipart/Surefire: | GSP461 / GSP4663 / GSP6663 |