New
Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- Flat/square cut nickel centre electrode
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - BP4FS
| Thread Size: | 14mm |
|---|---|
| Reach: | 11.2mm |
| Hex Size: | 16mm |
| Seat Type: | Taper-Sheet |
| Resistor: | Non-Resistor |
| Gap: | 0.9mm |
| Heat Range Chart Row: | 4 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Solid Post |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| ACDelco: | 45TS / 46TS |
|---|---|
| Autolite: | 16 |
| Bosch: | H10B / H10BC / H10C / H9B / H9BC / WA125T40 / WA95T40 |
| Champion: | BL15Y |
| Lodge: | 3B-TY |
| Motorcraft: | AF52 |