Century Ultra High Performance Battery 75D23R MF 550CCA
Details
https://www.supercheapauto.co.nz/p/century-century-ultra-high-performance-battery-75d23r-mf-550cca/687576.html
$249.99
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. 687576
Additional Information
Product Info
Product Info
Century Ultra High Performance batteries offer you the ultimate in battery performance, durability & performance, keeping you on the road longer. Designed & built to suit the most extreme of New Zealand conditions, these units come with a 40 month warranty, so you can rest assured, you're in safe hands with Century.
The convenient maintenance-free design means you can simply set it and forget! Century's innovative vibration & corrosion resistance technology will also ensure you get the most efficient power delivery & longest lifespan possible.
Features
- Ultra High Performance battery with superior & reliable starting power, built tough for New Zealand conditions
- Maintenance free design with a 40 month warranty for peace of mind
- Built in carry handles & state of charge indicator
- Superior vibration resistance & corrosion prevention technology
- Central venting & flame arrestor technology
- Platelock™ technology providing shock & vibration resistance
- Enhanced active material reduces water loss
- Additional 2 months bonus warranty when you purchase through Supercheap Auto*
Tech Spec
Century Ultra High Performance Battery 75D23R MF 550CCA
| Battery Type | Ultra High Performance Maintenance Free |
|---|---|
| Voltage | 12V |
| Cold Cranking Amps (CCA) | 550 |
| Reserve Capacity (RC) | 105 |
| Amp Hours (AH) | 65 |
| Dimensions (L x W x H) | 232 x 173 x 202 mm |
| Total Height (TH) | 225 mm |
| Weight | 15.70 kg |
| Terminal Type | STD |
| Hold Down Type | - |
| Warranty | 40 Months + Bonus 2 Months when purchased at Supercheap Auto + Bonus 4 Months when purchased and fitted at Supercheap Auto |
| Compatible Battery Chargers | CC1206-XLi |
| Special Features | Carry Handles, Central Venting, Flame Arrestor, Maintenance Free, Mud Rack, Platelock™ Technology, State of Charge Indicator, Vibration Resistant |