Related Products:
Related Products:
Related Products:
You have added the %%ProductName%%
ToolPRO
$46.89
^
$66.99
^
★★★★★
★★★★★
(14)
ToolPRO
$51.09
^
$72.99
^
★★★★★
★★★★★
(49)
ToolPRO
$83.99
^
$119.99
^
★★★★★
★★★★★
(5)
ToolPRO
$97.99
^
$139.99
^
★★★★★
★★★★★
(6)
ToolPRO
$80.49
^
$114.99
^
★★★★★
★★★★★
(16)
ToolPRO
$66.49
^
$94.99
^
★★★★★
★★★★★
(10)
SCA
$3.19
^
$3.99
^
★★★★★
★★★★★
(9)
Mechanix Wear
$23.99
^
$29.99
^
★★★★★
★★★★★
(12)
ToolPRO 18V Drill Driver Kit 2.0Ah
Details
https://www.supercheapauto.co.nz/p/toolpro-toolpro-18v-drill-driver-kit-2.0ah/682089.html
Now
$80.49
^
Was
$114.99
Don't Miss Out - Sale Ends
04/04/26
$0.00
Promotions
Special Offer
Only select SCA stores can do fitments, please enter your location to see the closest.
Item No. 682089
Related Products:
Related Products:
Related Products:
You have added the %%ProductName%%
ToolPRO
$46.89
^
$66.99
^
★★★★★
★★★★★
(14)
ToolPRO
$51.09
^
$72.99
^
★★★★★
★★★★★
(49)
ToolPRO
$83.99
^
$119.99
^
★★★★★
★★★★★
(5)
ToolPRO
$97.99
^
$139.99
^
★★★★★
★★★★★
(6)
ToolPRO
$80.49
^
$114.99
^
★★★★★
★★★★★
(16)
ToolPRO
$66.49
^
$94.99
^
★★★★★
★★★★★
(10)
SCA
$3.19
^
$3.99
^
★★★★★
★★★★★
(9)
Mechanix Wear
$23.99
^
$29.99
^
★★★★★
★★★★★
(12)
Additional Information
Product Info
Product Info
Unleash the ToolPRO 18V Drill & Driver Kit, a versatile powerhouse for your drilling and driving needs. With a 2-speed gearbox offering a potent hammer function and 20 torque adjustments, it adapts to various tasks effortlessly. Achieve maximum drilling capacity of 30mm in Wood and 13mm in Steel.
The kit includes a 50mm Double End Bit, Belt Clip, a 2Ah battery pack, and a rapid 2A charger, ensuring you're equipped for any job. Experience a max torque of 40Nm, providing ample force for precision and efficiency in your DIY projects. Upgrade your toolkit with this comprehensive and robust drill and driver combo.
Features
- 2 speed gear box with hammer function and 20 different torque adjustments
- Maximum drilling capacity Wood - 30mm, Steel - 13mm
- Built in light for improved workspace visability
- Rubber overmould grip to help reduce hand fatigue during use
- Includes: ToolPRO 18V Drill Driver Skin, 2.0Ah Battery Pack, 2A Battery Charger, Belt Clip, & Instruction Manual
Tech Spec
ToolPRO 18V Drill Driver
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Platform | ToolPRO 18V |
| No Load Speed | 0 - 400/0 - 1600/min |
| Clutch Positions | 20 + 1 |
| Maximum Torque | 40Nm |
| Chuck Capacity | 13mm |
| Tool Weight (No Battery) | 0.95kg |
| Warranty | 3 Years |
ToolPRO 2.0Ah Battery Pack
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Platform | ToolPRO 18V |
| Capacity | 2.0Ah |
| Battery Weight | 0.37kg |
| Warranty | 1 Year |
ToolPRO 2A Battery Charger
| Voltage | 18V |
|---|---|
| Platform | ToolPRO 18V |
| Charging Times | 2.0Ah - 70 minutes |
| 4.0Ah - 140 minutes | |
| 5.0Ah - 170 minutes | |
| Warranty | 1 Year |