New
Images
Additional Information
Product Info
Product Info
Leading in the automotive industry, NGK spark plugs are available for virtually every type of engine – cars, motorcycles, marine applications, small engines and power tools. The part finder helps find the right spark plug via the article numbers.
Features
- Flat/square cut nickel centre electrode
- Manufactured to OEM standards
- Pre-gapped ready for installation
- Replacement based on the same service interval as per the manufacturer's service book
Tech Spec
Technical Specifications
NGK Spark Plug - DR8EA
| Thread Size: | 12mm |
|---|---|
| Reach: | 19mm |
| Hex Size: | 18mm |
| Seat Type: | Gasket |
| Resistor: | Resistor |
| Gap: | 0.7mm |
| Heat Range Chart Row: | 8 |
| Metal Type: | Nickel |
| Terminal Type: | Thread Terminal |
| Package Quantity: | 1 |
Cross Reference Data
Cross-compatible with these Part Numbers
| Autolite: | 3964 / 4143 / 4163 |
|---|---|
| Bosch: | XR4DC |
| Champion: | RA6 / RAX94C |
| Denso: | X24ESR-U |
| Motorcraft: | HGR2C |
| NHSP-LD: | D8RTC |
| Torch: | D8RC |